fbpx

Heledad õlled

Heledad õlled

Näitan kõiki 4 tulemust

Pilsner, IPA (india pale ale), laager, nisuõlled – need on ainult mõningad käsitööõlled, mida meie e-pood pakub. Lihtsamaks orienteerumiseks panime paari sõnaga kirja, milliseid heledaid õllesid siit leida võib.
Laager on koondnimetus erinevatele põhjakääritusega tehtud õlledele. Selle koondnimetuse alla mahub ka veel näiteks Pilsner, Helles, Märzen jpt. Traditsiooniliselt pärinevad laager tüüpi õlled Tšehhi ja Saksamaa aladelt ning oma nimegi on stiil saanud Saksa keelest –  lagerung tähendab säilitamist või laagerdamist. Suurte õllegigantide masstoodetele vastukaaluks on käsitööpruulikojad  andnud sellele stiilile uue hingamise ning näidanud kui maitserikas ja kvaliteetne võib olla laager.
Käsitööõlle revolutsiooniga hoo sisse saanud IPA (India Pale Ale) on muutunud kõigi humalasõprade lemmikstiiliks– hele õlu, mis on mõrkjas, aromaatne ja maitserikas. IPAsid pruulitakse tänapäeval igas käsitööpruulikojas. Tartus Pühaste pruulikojas humalate kvaliteedi osas kompromisse ei tehta – kõik IPAd on pruulitud kvaliteetsetest ja värsketest humalatest.
Legend räägib, et Inglise kolooniad ei saanud Indias kohapeal kuuma kliima tõttu õlut pruulida ning õlu tuli saata laevaga Inglismaalt Indiasse. Õlu aga ei pidanud pikale merereisile vastu ning riknes, mistõttu tuli lisada olulisel määral humalaid. Humal lisab õllesse mõrkjust, maitset ja aroomi ning on lisaks ka säilitavate omadustega. Suure koguse humala lisamine päästis õlle riknemisest, kuid õlu omandas väga mõrkja maitse – ja nii väidetavalt sai Indian Pale Ale oma nime.  IPA mõrkjas ja puuviljane maitse sobib toidulaual hästi kokku vürtsikate ja eksootiliste aasia roogadega.
Kui Pilsner ei kõneta ja IPA tundub liiga mõru, siis võib-olla otsid Sa hoopis Bock või Red Ale tüüpi õlut. Need on tavaliselt oma maitselt pehmemad, veidi magusamad ja karamellisemad, kus humal mängib teist viiulit ja tasakaalustab linnaselist magusust.
Heledate õllede kategooriast leiame ka Belgiast pärit õllestiilid – Saison ja Farmhouse Ale. Neid stiile võib iseloomustada sõnadega „ürdine, heinane, vürtsikas, lilleline, piprane, kreemine, kihisev, värskendav jne”. Komplekssed maitsed  on teinud sellest kunagisest talupojaõllest tänaseks kõrgelt hinnatud stiili. Tihti villitud 0,75L pudelisse, mis lisab õllele pidulikkust ning teeb sellest sobiliku alternatiivi näiteks vahuveinile.
Meie valikusse kuuluvad ka erinevad Nisu- ja Rukkiõlled.  Reeglina annab nisu kasutamine õllele kreemisust ja hägusust ning rukis lisab õllele vürtsikust ja iseloomulikku hapukust. Mõlemad stiilid sobivad oma pehmete maitsete tõttu täiustama paljusid roogasid.